//
Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı Üftade Yanıp Tüter
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 840
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: Üftade Yanıp Tüter  (Okunma sayısı 840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Altıyaprak

  • Site Yöneticisi
  • Profesör Lapalı
  • *****
  • İleti: 725
    • Turkiyenin En Guzel Koyu
Üftade Yanıp Tüter
« : Kasım 01, 2008, 02:49:03 pm »

Üftade Hz. Şiiri ve Hayatı


Üftâde yanip tüter,
Bülbüller gibi öter,
Ariflere tas atan,
Îmân ile göçer mi?


Osmanlı pâdişâhlarından Kânûnî Sultan Süleymân Hân zamânında, Bursa'da yasayan büyük velîlerden. 1490 (H.895) senesinde Bursa'da doğdu. İsmi Muhammed olup, babası Manyaslı Mehmed Efendidir. Üftade lakabıyla meşhur oldu. Bursa'nın çeşitli câmilerinde müezzin ve imâm olarak vazife yaptı. 1581 (H.989) da Bursa'da vefat etti.

Muhammed Üftâde yeni doğduğunda, annesi bir rüyâ gördü. Çocugu büyük bir süt deryasında yüzüyordu. Telâsla uyanip, rüyâyi kocasina anlatti. O da; "Oglumuz büyüyünce, insâallah çok büyük bir âlim ve velî olacak." diye tâbir etti.

Muhammed Üftâde, uzun boylu, müsfik bakisli, devamli tebessüm hâlinde olan bir zâtti. Görünüşü ile etrâfındakilere güven ve itimat telkin eder, herkesin takdîrine mahzâr olurdu. Kurân-ı Kerîm okurken, güzel sesinde sanki ağlıyormuş hâli müşâhede edilirdi. Kimsenin kalbini kırmaz, kalp kırarım korkusuyla kendine hakâret edenlere bile hiç karsılık vermezdi.(Hangimiz bunu yapabiliyoruz. Büyüklerin büyüklüğüne bir örnek işte. )Câmiye sabah herkesten önce gider, yatsı namazından sonra orada gece geç vakitlere kadar ibâdet ederdi. Bâzı geceler evine giderken, ıssız sokaklarda bir sarhoşa rastlasa, ona yardim ederek evine kadar götürürdü. Herkese yardim ettiği için, Bursa’lılar onu çok severdi.

Vakitlerini hep ibâdet yaparak geçiren Muhammed Üftâde, tasavvuf büyüklerinin yolunda bulunmayı arzu ettiğinden, bir velînin yanında yetişmeyi çok isterdi. Bu sebeple, böyle bir velîyi hep arar dururdu. Bir gün Karacabeyli Hızır Dede isminde bir velînin Bursa'ya geldiğini ve Ulu Câminin yanında ikâmet ettiğini öğrendi. Huzûruna varıp, talebesi olmak istediğini bildirdi. Onun vefâtından sonra da Şeyh-i Ekber Muhyiddîn-i Arabî Hz. rûhâniyetinden istifâde ederek kalp gözü açıldı, kemâle gelip olgunlaştı. Her nefes alıp vermesinde Allaha hamd eder, Cenâb-ı Hakkı bir an olsun hatırından çıkarmazdı. Lüzumsuz hiç konuşmazdı. Konuştuğu zaman da hikmetler saçar, dinleyenlerin her biri, kâbiliyeti kadar istifâde ederdi. Onun bu konuşmalarını talebesi Azîz Mahmûd Hüdâyî Hz. Vâkiât adli eserinde topladı.

Bir gün Üftâde, talebeleriyle kira çikmisti. Talebeler hocalarina takdim etmek üzere, çiçeklerden demet yaparak huzûra getirdiler. Herkesin çiçegini kabûl eden Üftâde, Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin getirdigi kirik sapli çiçegi görünce; "Evlâdim! Bütün arkadaslarin demet demet çiçek getirdikleri hâlde, sen niçin sapi kirik bir çiçek getirdin?" diye sordu. Hüdâyî de; "Efendim, zât-i âlinize ne takdim etsem azdir. Fakat hangi çiçegi koparmak için egilsem, o çiçegin; Allahü teâlâyi zikrettigini gördüm. Ancak, bu gördügünüz sapi kirik çiçegin zikredemedigini görünce, onu size getirdim. Kusûrumu bagislamanizi istirhâm ederim" dedi. Bu cevap, Üftâde hazretlerinin çok hosuna gitti ve Azîz Mahmûd Hüdâyî'ye hayir duâlarda bulundu.

Muhammed Üftâde hazretleri, 1581 (H.989) senesinde Bursa'da hastalandi. Talebelerini basina toplayip, onlara son nasîhatlerini yaptiktan sonra, Kelime-i sehâdet getirerek vefât etti.
Üftâde'nin; Hutbe Mecmûasi ve Dîvân adli iki eseri vardir.


Üftâde hazretlerinin yazdigi ve halk arasinda meshûr olan bir siiri:

Hakka âşık olanlar,
Zikrullahtan kaçar mi?
Ârif olan cevheri,
Boş yerlere saçar mi

Gelsin mârifet olan,
Yoktur sözümde yalan,
Emmâreye kul olan,
Hayr ü şerri seçer mi?

Gerçek bu söz yârenler,
Gördüm demez görenler,
Kerâmete erenler,
Gizli sırrın açar mi?

Üftâde yanip tüter,
Bülbüller gibi öter,
Ariflere tas atan,
Îmân ile göçer mi?


MESNEVÎ OKUT

Üftâde hazretleri, dergâhta talebelere ders verdigi zamanlarda, bir gece rüyâsinda Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'yi gördü. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî buyurdu ki: "Talebelere bizim Mesnevî'den de okutunuz!" O da; "Farsçayi bilemiyorum." deyince, Mevlânâ hazretleri; "Sen basla bir kere, Allahü teâlâ yardim eder." buyurdu. Ertesi sabah, hiç Fârisî bilmedigi hâlde, kirk yildir Farsça tahsîli görmüs gibi Mesnevî'den vâz ve nasîhat vermeye basladi.
twitter: @m_xtar
Takdir ediliyorsanız değil,
Taklit ediliyorsanız başarmışsınızdır... 


Üftade Yanıp Tüter Konusuna Ait Benzer Konular

Üftade Hz. Şiiri ve Hayatı
Üftâde yanıp tüter,Bülbüller gibi öter,Ariflere taş atan,Îmân ile göçer miÜftade Hz. K.s, Aziz Mahmud Hüdayi Hz.’nin K.s hocasıd... Devamı...

Gösterim: 582 - Yanıt: 0 - Başlatan:Mustafa Altıyaprak