//
Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı Kocakarı Ayları
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 6177
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: Kocakarı Ayları  (Okunma sayısı 6177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Altıyaprak

  • Site Yöneticisi
  • Profesör Lapalı
  • *****
  • İleti: 725
    • Turkiyenin En Guzel Koyu
Kocakarı Ayları
« : Kasım 18, 2008, 01:34:35 am »

KOCAKARI AYLARI

Galandar (Zemeri) Yeniyılbaşı: Ocak
 
Gücük ayı: Şubat
 
Mart ayı: Mart
 
Abrul (abul) ayı: Nisan
 
Mayıs ayı: Mayıs
 
Kiraz ayı: Haziran
 
Orak ayı: Temmuz
 
Asus ayı: Ağustos
 
Hacayı (boş ayı): Eylül
 
Darıayı: Ekim
 
Üzüm ayı: Kasım
 
Garagış ayı: Aralık(Miladi yıl, 584: Rumi yıl, 2000-584:1416)Galandar: Oldukça soğuk geçen bir aydır. Galandarm 18 ve 20. günleri iyi geçerse yazın erken geleceği, kötü geçerse kışın şiddetli geçeceğine inanılır. Eğer, kış aylarında gazan darısı pişiriliyorsa "Galandar" yanı  yeni yılın gelişi ile uğur bolluk geleceğine inanılır.
 
Gücük ayı (Şubat): Galandardan sonra gelen gücük ayı kışın en soğuk aylarından biridir ve fırtınalarla tanınır.
 
Cemre: Gücük ayının dördünde havaya, onbirinde de suya, 18 de toprağa cemre düşer. Yörede cemreye cemile denilmektedir. Cemre havanın suyun ve toprağın kıştan çıkıp ısınması, hayatın bahara merhaba denmesidir.
 
Mart ayı: Yörede mart, yılın ilk ayı olarak kabul edilir. Bu sebeple halk yılın ilk ayını küçük çaplı da olsa evinde eğlenceyle kutlar.
 
Mart dokuzu kurt kazanı: Martın dokuzuncu günü, kurt kızanı günüdür. Kurt, martın dokunuzcu günü kızan etmeğe (çifleşmeye) başlar. Kurtlar arasında bu durum martın on ikinci gününe kadar devam eder.
 
Sayış günleri: Mart ayında sayış günleri başlar. Martın birinden oni-kisine kadar olan hergün marttan başlamak üzere sırasıyla birer aya karşılık gelmektedir. Bu sayılı olan on iki gün havanın gidişatından yılın on iki ayı havaların nasıl geçeceği hakkında tahminde bulunulur.
 
Garucuk (kocakarı) soğuklarıMartın son üç ve abulun (nisan) ilk üç günü şiddetli soğuklar hüküm sürer. Yöre halkı bu soğuklara garucuk soğukları adını vermektedir.
 
Abul (Nisan) ayı: Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı ay abul ayıdır. Bu aydan itibaren tarım faaliyetleri başlanır, tarlalar bellenir, fidanlar için çukurlar kazılır.
 
Abul yedisi gavuz uykusu: Abul ayının yedinci günü "gavur uykusu"günüdür. O tarihte gavurların geceden içki içip eğlence düzenledikleri, sarhoş olup olup sabaha karşı sızıp kaldıkları anlatılır. O tarihte erken uyanmayanların gâvurlarla uyumuş olacağına inanılır.
 
Mayıs ayı: Mayıs ayında her taraf yeşermeye başlar.
 
Cazılar (cadılar) halk arasıda cazı adı verilen cadılar, mayısın birinci günü istedikleri kılıkta yeryüzüne inerler.Günümzde bile bazı köylü kadınları cazı olduğuna inanırlar.
 
Halk cazılardan korunmak için evlerinin etrafına kuşburnu dikerler.Böylece cazılar gelmek istediklerinde kuşburnu dikenine çarpacak ve her tarafını kanatacaktır.

 
Kirez (Haziran) ayı: Kirez ayı kirazların olgunlaştığı aydır.Toplanan kirazlar ya taze olarak tüketilir, ya da kışın yenmek üzere turşusu tuzlanması yapılır.
 
Hava sıcaklığının arttığı ay kirez ayıdır. Yöre halkı tamemen yaylaya taşınır. Kiraz ayının 12. si gündönü-mü olduğundan gündüzler kısalmaya başlar.
 
Orak (Temmuz) ayı: Çayırların biçilme zamanını geldiği sayılır.
 
Darı ayı (Ekim): İlki orak ayında biçilen çayırların ikinci kez biçilmesi darı ayında yapılmaktadır.
 
Garagış (Aralık) ayı: Yöre halkının birbirine misafirliğe gittiği,hikâyelerin anlatıldığı, uzun ve soğuk kış gecelerinin yaşandığı aydır.
twitter: @m_xtar
Takdir ediliyorsanız değil,
Taklit ediliyorsanız başarmışsınızdır...